Pirsi - Twój portal informacyjny

Jak wybrać tani i dobry hosting www?


Nie wszyscy mają świadomość, że wybór taniego hostingu www nie należy do łatwych zadań. Nie każdy bowiem ma świadomość jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jak zatem wybrać tani hosting z SSL?

Zdecydowanie najczęściej branym pod uwagę kryterium jest stosunek możliwości danego serwera do jego ceny. Warto przede wszystkim mieć świadomość, że serwery współdzielone będą zdecydowanie tańsze w porównaniu do serwerów dedykowanych. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że fakt iż dany serwer jest tani, nie oznacza jednocześnie, że jest zły. Na różnego rodzaju tematycznych grupach na portalach społecznościowych czy forach dyskusyjnych rekomendowany jest zakup tzw. VPS'a.

Osoby, które chcą kupić tani hosting www, ale jednocześnie mają w najbliższych planach przetwarzanie danych osobowych, powinny koniecznie upewnić się, że dany usługodawca podpisuje tzw. umowę o powierzeniu danych osobowych. Nie wszyscy bowiem mają świadomość, że jest to jeden z wymogów dla GIODO. Warto tym samym podkreślić, że nie każda firma jest zainteresowana podpisać dokumenty tego rodzaju. Ponadto należy zorientować się czy umowa dotycząca powierzenia danych będzie obejmowała tylko daną bazę czy wszystkie bazy znajdujące się na danym koncie hostingowym.

Decydując się na tani i dobry hosting rekomendowane jest także sprawdzenie czy cena będzie generalnie stała. Część firm sprzedaje bowiem swoje usługi bardzo tanie, ale ich przedłużenie jest dla klienta bardzo kosztowne. Wspomniana praktyka jest coraz częściej zauważalna na polu domen internetowych.

Konieczne przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dowiedzieć się gdzie dany usługodawca będzie przechowywał dane. Nie jest to jednak bardzo istotna informacja dla osób, które mają w planach trzymanie bardzo prostej strony internetowej. Z kolei osoby zamierzające przetwarzać dane osobowe powinny pamiętać, aby serwer był zlokalizowany na terenie Unii Europejskiej.

Należy również sprawdzić czy dana serwerownia jest w posiadaniu swojego własnego data center (własne maszyny) czy wynajmuje je w innym miejscu. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji rekomendowane jest zorientowanie się o renomie tego data center. Kolejnym atutem będzie fakt, czy dana firma wdrożyła normy ISO.

Świetnym rozwiązaniem będzie także przetestowanie działu supportu. Należy sprawdzić czy będzie on udzielał odpowiedzi na ważne pytania w dni wolne od pracy czy późnym wieczorem. Warto zorientować się także jak długo będzie odpowiadał dany dział.

Polecane jest także upewnienie się czy dany hosting będzie wykonywał kopie stron albo baz przynajmniej raz na 24 godziny. Warto również zorientować się jak długo usługodawca będzie przechowywał dane kopie.

Dobrym rozwiązaniem będzie także poproszenie firmy o okres próbny. Część firm jest bowiem skłonna uruchomić konto próbne na dany okres.

Udostępnij na Tumblr
Udostępnij na Pinterest